MERHABA, DOĞAL&ORGANİK ARI ÜRÜNLERİ SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ.

BURADA DOĞAL ARI ÜRÜNLERİNİ SİZLERLE BULUŞTURMAK İÇİN BULUNUYORUZ!

Merhaba değerli dostlarımız,

Arıya ve arıcılığa olan merakım kestane balıyla tanışmam ile başladı.

Bu tanışma çocuklarım üç ila dörtlü yaşlarında iken sürekli doktor kapısından hastanelerden çıkamadığımız bir dönemde, çalıştığım iş yerinde tanıştığım arkadaşımın kestane balı tavsiyesi ile oldu.

Bu nedenlerden ötürü biz kestane balını önce çocuklara şifa niyetine, daha sonra da kahvaltılarda tüketmeye başladık.

Sonuç olarak hastane kapılarından ayağımız kesildi, hastalıklara karşı dirençli bireyler olmaya başladık. Bu vesile ile iş arkadaşım ile aile dostu olduk. Sık sık görüşmeye başlamamız neticesinde sohbetlerimizde, baş rollerde bal ve arı her zaman olmuş, arı hakkında anlattıkları arıya bakış açımı değiştirmiş ve ilgi odağım olmuştu.

Yıllar sonra, İstanbul’ da oturduğumuz semtte kentsel dönüşüm projesi olması nedeni ile ailemle birlikte proje süresi olan 2 yılı memleketimiz Kastamonu’ da geçirme kararı aldık.

Amacımız İstanbul’un yoğunluğundan ve zor şartlarından biraz olsun kurtulmak ve belki uyum sağlarsak Kastamonu’ da kalıcı olmaktı; öyle de oldu.

Kastamonu’ ya yerleştikten sonra bir kaç iş deneyiminde bulundum. Daha sonra halk eğitim merkezinin açmış olduğu kurslara başvurmak aklımdan geçti. Ne tür kurslar açıldığına bakarken ilk dikkatimi arı yetiştiriciliği kursu çekti ve başvurdum.

Kursa başladıktan sonra -kurs süresince- Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, “Genç Çiftçi Projesi” başlattığını kursiyerlere iletti. Başvurmamız konusunda teşvik edildik ve neticesinde başvurdum.

Projemin onaylanması ardından bir miktar hibe olarak tarafıma ödenmiş, bu miktar ile arı ve arıcılık ekipmanları sahibi oldum. Böylece arıcılık serüvenim ciddi manada başlamış oldu.

Arıcılık bilgi ve birikimim sadece teorideydi uygulama konusunda arı ile haşır neşir olmaya başlamamın ardından işimde profesyonelleşmeye başladım. Artık sevgilisi minik dostlarımız, arılarımızın sorumluluğu omuzlarımızdaydı.

40 kovan arı ile başlayıp ilk sene 23 kovan arı ile bal sezonuna girmemizin ardından, şu an 100 kovan arı ile yoluma devam etmekteyim .

Kestane balı ,kekik balı ,orman gülü balı ve çiçek balı üretmekteyim.

Zaman içerisinde arı sütü, polen, propolis gibi insan sağlığı açısından çok önemli gıdaların üretimine başladık. Günümüzde dünyada apiterapi klinikleri yaygınlaşmakta ve insan sağlığında ve hatta hayvan sağlığında bu ürünler kullanılmaktadır.

Geldiğimiz nokta neticesinde ilkemiz, ilk günkü heyecan ve istekle katkısız & doğal arı ürünlerini üretip siz değerli dostlarımızla buluşturmaktır.

Saygılarımla,

Ali YILMAZ